Poradnik zakupowy jak dobrać odpowiednie części do samochodu, gdzie szukać?

Bieżąca eksploatacja samochodu praktycznie od zawsze wiązała się pewnymi trudnościami i wyzwaniami stawianymi przed kierowcami. Obok troski o jak najlepsze warunki użytkowania, duże znaczenie dla ogólnej kondycji naszego samochodu ma regularny serwis – choć nie tylko. Grono kierowców mylnie uważa, że wystarczy systematycznie wymieniać/regenerować zużyte podzespoły (części samochodowe) aby utrzymać pojazd w idealnym stanie. Niestety, to nie wystarczy. Musimy także stosować auto części zamienne przede wszystkim dopasowane do naszego auta, a także odpowiedniej jakości. Kupowanie tandetnych zamienników nie ma sensu. Pojawia się więc pytanie, gdzie szukać części do samochodu i jak dobierać odpowiednie do wersji?

Zdecydowana większość z kierowców w ogóle nie interesuje się tematem doboru części zamiennych, zdając się całkowicie na doświadczenie mechanika. Istotnie, jeśli korzystamy z usług zaufanego specjalisty, śmiało możemy jemu zlecić zakup i dobór podzespołów. Mechanik dzięki znacznym upustom w hurtowniach otrzyma dużo korzystniejszą ofertę, nawet po doliczeniu swojej marży nie stracimy na tym interesie.

Z drugiej jednak strony, wielu zmotoryzowanych nie ma wystarczającego zaufania do warsztatów. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak szukać i kupować części zamienne na własną rękę. Znaleźć je możemy odwiedzając dowlny sklep motoryzacyjny, bądź za pomocą firm internetowych oferujących części samochodowe. Aby zakupy przebiegały bezproblemowo musimy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. Dzięki pełnej nazwie pojazdu, roczniku podukcji, wersji nadwoziowej, wersji silnikowej i numerowi VIN sprzedawca praktycznie bez pomyłki dobierze dla nas przynajmniej kilka produktów różnych producentów – oraz różnej jakości.

Poza konkretnym numerem VIN pojazdu podczas poszukiwania części zamiennych pomocny okazać może się numer OEM umieszczony na poszczególnych elementach pojazdu. Numer OEM to niepowtarzalny numer każdej części ustalony przez producenta pojazdu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie idealnie dobrać potrzebne elementy do naszego samochodu. W razie potrzeby z pomocą przychodzą autoryzowane serwisy dysponujące precyzyjną bazą danych, w kilka chwil pracownik serwisu sprawdzi jaka konkretnie część będzie pasować do naszego auta.

Kupując auto części zamienne na własną rękę nie zapominajmy o jakości. Przed zakupami warto zasięgnąć opinii innych użytkowników na forach internetowych, gdzie dowiemy się jacy producenci zamienników są godni zainteresowania. Pamiętajmy, renoma i doświadczenie producenta ma ogromny wpływ na jakość wykonania.