Przegląd auta przed wyjazdem, na co należy zwrócić uwagę?

 

Przegląd samochodu pozwoli nam uchronić się od problemów z usterkami i zapewni nam bezpieczeństwo. Przegląd można wykonać samodzielnie, lub powierzyć go pracownikom warsztatu samochodowego. Oto, na które elementy samochodu należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy, by nasza podróż była bezpieczna:

Układ hamulcowy– to najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. Podczas przeglądu sprawdza się, stan klocków hamulcowych, szczęk, do których są przymocowane i tarcz.

Amortyzatory – ich sprawdzenie wymaga odpowiedniego sprzętu. Wynik badania amortyzatorów pokaże nam, czy są one w dobrym stanie, czy też należy je wymienić.

Układ zawieszenia i elementów pod podwoziem – specjalista powinien sprawdzić, czy żaden z elementów nie jest obluzowany i czy zawieszenie nie uległo korozji.

Opony – przed długą podróżą trzeba ze szczególną uwagą sprawdzić głębokość bieżnika w oponach i napompować je do odpowiedniego ciśnienia. Sprawdź także stan koła zapasowego i w razie potrzeby uzupełnij w nim ciśnienie.

Akumulator – w czasie długiej jazdy, znacznie częściej korzystamy z radia i klimatyzacji, a także podpinamy do gniazdek samochodu więcej urządzeń. Im starszy jest akumulator, tym większe prawdopodobieństwo, że się wyładuje w nieoczekiwanym momencie.

Płyny – sprawdzamy, czy w samochodzie nie brakuje płynu hamulcowego, oleju silnikowego i płynu chłodniczego.

Światła – lubią się psuć w najmniej oczekiwanym momencie. Przed wyjazdem sprawdź, czy wszystkie światła są sprawne i świecą z odpowiednią, jednakową siłą. Jeśli już dawno nie wymieniałeś żarówek w samochodzie, przygotowania do wyjazdu są dobrą okazją.

Filtry – bardzo częstym błędem popełnianym przez kierowców, jest zapominanie o wymianie filtrów w kabinie. Przed długą jazdą wymień filtr powietrza oraz filtr kabinowy.

Przed jazdą sprawdź także te usterki, które dawały o sobie znać, ale nie miałeś czasu ich naprawić. Przykładowo – jeśli pojawiły się bliżej nieokreślone stuki, trzeba je wyeliminować, bo mogą doprowadzić do poważnej awarii w czasie jazdy. Wyeliminuj także przyczyny wszystkich wycieków.

Podsumowując – przed wyjazdem należy obowiązkowo sprawdzić te układy, które są związane z bezpieczeństwem jazdy i w razie potrzeby, dokonać odpowiednich napraw. To także dobra okazja do wymiany tych elementów, które wpływają na komfort jazdy, a w trakcie normalnego użytkowania samochodu brakuje nam czasu, by je wymienić (jak na przykład filtr kabinowy).