Samochód słabo hamuje znajdź przyczynę

Sprawny układ hamulcowy odpowiada zarówno za zdrowie i życie kierowcy oraz jego pasażerów. W razie niebezpieczeństwa na drodze samochód musi się niezwłocznie zatrzymać. Jeżeli więc po wciśnięciu pedału pojazd pokonuje dodatkowe metry, koniecznie trzeba znaleźć tego przyczynę.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że hamować też trzeba się nauczyć. Styl jazdy może wpłynąć na to, czy mechanizmy układu hamulcowego posłużą na lata, czy będą psuły się dość często i kierowca bedzie stałym klientem sklepu posiadającego auto czesci. Samochody lubią umiejętną jazdę, należy więc nie nadużywać pedału hamulca. Najlepiej naciskać go płynnie, delikatnie i możliwie rzadko.

Płynna jazda przedłuża życie hamulców

W codziennej jeździe należy unikać zatrzymywania samochodu na ostatnią chwilę. Wielu kierowców, w momencie zmiany świateł, woli wcisnąć pedał „do dechy” niż zacząć wcześniej spowalniać pojazd. O ile to możliwe należy unikać sytuacji gwałtownych wjazdów w kałużę z rozgrzanymi hamulcami. Gwałtowne schłodzenie tarczy hamulcowej grozi jej wykrzywieniem lub pęknięciem. W czasie zjazdu z górki, o ile to możliwe i pozwalają na to umiejętności kierowcy należy hamować silnikiem. Zapobiega to przegrzaniu tarcz oraz uszkodzeniu innych elementów układu hamowania.

Przyczyny słabego hamowania mogą być różne, w zależności od tego, czy niedomaga przód czy tył samochodu. Jeżeli podczas zatrzymywania drga kierownica to winy należy szukać w przekrzywionych przednich tarczach. Jeśli w czasie normalnej jazdy przegrzewają się przednie hamulce to najprawdopodobniej przyczyny należy szukać z tyłu. Słaba skuteczność tylnych hamulców może być spowodowana wyciekiem płynu hamulcowego. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy cylinderek hamulców bębnowych jest szczelny. W innym wypadku może być uszkodzony regulator siły hamowania lub zużyte szczęki.

Samodzielna diagnoza nie zawsze jest możliwa

Układ hamulcowy samochodu składa się z wielu elementów, które mogą po prostu odmówić posłuszeństwa. Nie w każdym wypadku samodzielna naprawa jest możliwa. Najlepiej sprawdzić słabo działające hamulce u dowolnego mechanika lub na stacji kontroli pojazdów. Tam za niewielką opłatą układ hamulcowy zostanie odpowiednio przebadany na tak zwanych rolkach.

Odpowiedź na pytanie dlaczego samochód słabo hamuje może być banalna. Czasami wystarczy sprawdzić czy nie zużyły się klocki hamulcowe lub tarcze. Ich wymiana może znacząco skrócić drogę zatrzymywania się pojazdu. Jednak w wielu wypadkach konieczna jest diagnoza specjalisty, której nie należy odkładać w czasie. To w końcu podstawa bezpiecznej jazdy.