Silnik z turbiną jak o niego dbać i w co warto doposażyć?

Obecnie już tylko stare silniki nie mają zamontowanej turbosprężarki. Można ją spotkać zarówno w dieslach jak i silnikach benzynowych. O silnik z turbiną trzeba szczególnie dbać, by cieszyć się jak najdłużej bezawaryjną jazdą. Oto kilka podpowiedzi jak używać auta z turbiną.

Turbosprężarka to maszyna wirnikowa montowana po to by zwiększyć moc silnika. Jeszcze do niedawna była kojarzona jedynie z silnikami wysokoprężnymi. Jednak postęp w dziedzinie motoryzacji sprawił, że stała się niezbędna również w mocniejszych silnikach benzynowych. Jak sama nazwa wskazuje jest to połączenie turbiny oraz sprężarki osadzonych we wspólnym wale. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie do cylindra większą ilość powietrza przez to zwiększa się moc silnika.

Turbina wymaga odpowiedniego traktowania

Najczęściej do uszkodzenia turbiny przyczynia się nieumiejętna jazda oraz brak regularnej troski o silnik. Należy pamiętać o częstym sprawdzaniu poziomu oleju oraz o wymianie filtrów. Szczególnie istotna jest wymiana filtrów oleju chociaż nie jest to jedyny obowiązek wzorowego kierowcy. Nieodpowiednie smarowanie to jedna z częstszych przyczyn zatarć silnika i uszkodzenia turbosprężarki oraz innych części samochodowych. Zainstalowana w silniku turbina wymusza na kierowcy przyswojenia sobie pewnych prostych zasad ruszania oraz zatrzymywania, tak aby żywot serca samochodu nie został skrócony.

W czasie prowadzenia samochodu warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Zaraz po odpaleniu pojazdu należy unikać wysokich obrotów, ponieważ zimny olej nie jest wstanie dotrzeć do wszystkich zakątków silnika oraz turbiny. Może to w krótkim czasie doprowadzić do zatarcia obu elementów. Nie powinno się również wygaszać silnika zaraz po zatrzymaniu. W czasie normalnej pracy turbina osiąga prędkość 220 tys. obrotów/min przy temperaturze roboczej 1000 stopni C. Należy zatem odczekać aż turbina zejdzie z obrotów, zazwyczaj trwa to około 10 sekund. Tylko w czasie pracy silnika można zapewnić jej odpowiednie smarowanie, co przy szybkim zatrzymaniu jest niemożliwe.

Odpowiednia jazda przedłuża życie silnika

Posiadając auto z turbosprężarką warto pomyśleć o zakupie do niego dodatkowych akcesoriów. Dzięki temu można zniwelować negatywne skutki nieostrożnej jazdy. Jeżeli samochód ma dość dużą moc doskonale sprawdzi się zamontowany turbo timer. Urządzenie to wpłynie na opóźnienie wyłączenia silnika, dzięki temu zapobiegnie przypadkowemu zatarciu turbiny. Warto również pomyśleć o zakupie zaworu upustowego. Utrzymuje on stałe ciśnienie w układzie dolotowym, przez co w czasie zmiany biegów turbina nie traci obrotów.

Odpowiednio eksploatowana turbosprężarka poprawia komfort jazdy. Pozwala na łatwe i szybkie wyprzedzanie oraz w razie potrzeby na zwiększenie prędkości samochodu. Jednak najdroższy gadżet nie zastąpi regularnej troski o silnik, wymiany zużywających się elementów oraz umiejętnego prowadzenia pojazdu.