Wycieraczki do samochodu - na co zwrócić uwagę

Za bezpieczeństwo naszej jazdy w dużej mierze odpowiedzialne są wycieraczki, które zapewniają nam odpowiednio dobrą widoczność przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Nie są one jednak niezniszczalne tym bardziej, że wykonują one ogromną pracę i tym samym z biegiem lat tracą na jakości. Warto jest co jakiś czas sprawdzić ich stan i w razie potrzeby pomyśleć o ich wymianie.

Widoczne gołym okiem

Niedostatecznie dobry stan wycieraczek łatwo zauważyć przy opadach deszczu czy śniegu, kiedy to dbają one o widoczność kierowcy przez przednią i tylną szybę. Jeżeli zauważymy powstające na szybach smugi nie zawsze jest to oznaka złego stanu wycieraczek. Jeżeli pojawiają się one poza centralnym polem widzenia, nie powinno nas to nazbyt martwić. Dopiero, kiedy zaobserwujemy smugę w centralnym polu widzenia jest to oznaka, że pióra nie są w najlepszym stanie. Również, kiedy słychać piszczenie, tarcie lub gumowa część zaczyna się odrywać, należy pomyśleć o wymianie wycieraczek.

Tradycyjna i nowoczesna technologia

Przy wymianie wycieraczek trzeba pamiętać, że pióra nie są jedynym ich elementem. Oczywiście to one wykonują cała „fizyczną” pracę i tym samym są narażone na częste zużycia. Na rynku dostępne mamy tradycyjne wycieraczki z metalowym stelażem. Najczęściej stosowane są w starszych modelach aut. Przykładem takich piór są gdzie zdecydowanie widać, że ich cena nie jest zbyt wysoka, a sama wymiana może znacznie poprawić jakość i bezpieczeństwo jazdy. Innym rodzajem wycieraczek są wycieraczki aero. To one są teraz częściej spotykane na rynku oraz jako element nowszych aut. Jednym z ich producentów jest BOSH . Wyróżniają je kompaktowe rozmiary, co powoduje, że lepiej przylegają do szyby i są precyzyjniej dopasowane.

Na co zwrócić uwagę

Zarówno wycieraczki płaskie aero, jak również standardowe mają swoich zwolenników. Należy jednak myśleć rozsądnie i nie kierować się jedynie trendami, jakie panują obecnie na rynku. Aero, czyli pióra płaskie, najlepiej sprawdzą się w tych samochodach, które mają je w swoim standardzie. Najważniejsze jest jednak, aby wycieraczki miały określoną długość, która będzie dopasowana do wymiarów szyby. Nie mogą być one ani za długie, ani za krótkie. Również rodzaj zaczepów odgrywa istotną rolę. W zależności od modelu samochodu różnią się one między sobą.